Rejestracja: kom. 691 833 133 | 691 833 122 | 691 833 022 | tel. +61 62 33 559| Pn-Pt: 8:00-20:00 So: 8:00-15:00

USG Układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne  jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Badanie wykonuje się przy pomocy sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. We wnętrzu sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu wytwarzane są fale ultradźwiękowe oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się o warstwy badanych narządów organizmu. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenia lekarza radiologa.

 

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego?

Badanie USG układu moczowego obejmuje badanie nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). W przypadku badania nerek nie jest wymagane szczególne przygotowanie, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takiej sytuacji można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Dlatego też pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów.
Prawidłowo wypełniony pęcherz wymagany jest również w przypadku badania prostaty.
Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).